Objavljeno: 11.08.2013 u 17:01 | Regija, Vijesti | Komentara:

Srbija leži na zlatu!

 Strane kompanije koje istražuju srpske zlatne žice kažu da su došle do otkrića koja se dešavaju jednom u vijeku.

srbija-na-zlatu

Rude zlata u Srbiji ima mnogo više nego što se doskoro pretpostavljalo, otkrila su nova detaljna geološka istraživanja u Timočkom magmatskom kompleksu.

Srpski geolozi kažu da su ova bogata ležišta zlata očekivana jer je srpska nauka odavno obilježila ove prostore kao zlatonosne. Međutim, država se decenijama nije ponašala domaćinski i nije ulagala u geološka istraživanja svojih ruda, niti u osvremenjivanje eksploatacije. Zato smo sad srećni i kad gosti otkriju blago u našoj rođenoj ostavi, pišu “Novosti”.

S obzirom na ogromnu potražnju za zlatom na svjetskom tržištu dolazak stranih stručnjaka, novih tehnologija i investicija u rudarstvo može da bude prekretnica za Srbiju, smatra prof. dr Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja.

On za „Novosti” otkriva da geološka istraživanja zlata i drugih plemenitih metala u Srbiji trenutno izvodi 13 privrednih društava, od kojih je osam sa stranim osnivačkim kapitalom. Kompanija „Avala risorsis”, koja istražuje zlato na devet istražnih prostora, samo u 2012. investirala je više od 20 miliona dolara u detaljna istraživanja.

“Najbolji su rezultati na lokaciji ‘Potaj Čuka-Tisnica’ kod Žagubice. Ukupni rudni potencijal se već u ovoj fazi istraživanja procjenjuje na nekoliko miliona unci zlata, što je ravno stogodišnjoj produkciji zlata u Borskom rudniku! Radi se o novootkrivenim, ranije nepoznatim mineralnim pojavama zlata u zapadnom obodnom dijelu Timočkog magmatskog kompleksa. U okviru ove zlatonosne formacije izdvaja se nekoliko veoma perspektivnih lokaliteta, kao Kraku Pešter, Korkan, Bigar hil… Sadržaji zlata se kreću od 0,45 grama pa do 9,46, čak i više grama po toni”, otkriva dr Bačević.

Iz rudarskog kompleksa Bor je tokom vijeka postojanja izvađeno oko 150 tona zlata, podsjećaju stručnjaci, tako da je žagubičko ležište s istom količinom plemenitog metala prava senzacija.

Zlato uspješno istražuje i privredno društvo „Rakita eksplorejšn”, koje su osnovale kanadska kompanija „Rezervoar kapital korporejšn” i američka „Friport-Mekmoran eksplorejšn”, jedna od najvećih svjetskih rudarskih kompanija.

“Oni su postigli veoma značajne rezultate na području Brestovca kod Bora. Prema nezvaničnim saznanjima, radi se o vrijednom pronalasku koji se, po riječima istraživača, ‘događa jednom u sto godina’. Detaljnije informacije dobićemo u Godišnjem izvještaju”, kaže Bačević.

On je upravo na osnovu ovih rezultata, tokom obilježavanja Dana rudara 6. avgusta, saopštio da novootkrivene znatne rezerve ruda zlata i bakra „ulivaju nadu i vjeru da je Srbija na najboljem putu da se pokrene preko rudarstva i zaposli znatan broj ljudi”.

Naime, zlato je „valuta straha” u vremenima krize, kakva je ova koja od 2008. trese svijet. Žuti metal je jedina sigurna moneta koja u posljednja dva vijeka ne gubi vrijednost ni kada padaju vlade, ni kada se zatvaraju fabrike, ni kada hara inflacija. Naprotiv, cijena zlata tokom krize vrtoglavo raste. Od početka globalne recesije potražnja za ovim plemenitim metalom skočila je 64 odsto, a njegova cijena probila je granicu snova od 1.000 dolara za uncu čistog zlata.

Upravo zbog toga na 37 istražnih prostora u okviru Timočkog magmatskog kompleksa i jugoistočne Srbije geološki timovi grozničavo traže zlato i druge plemenite metale.

“U prethodnih nekoliko godina najveće interesovanje je iskazano za istraživanje zlata, rude litijuma i bora, kao i rude bakra, koja sadrži i zlato i molibden. Istraživanja upravo ovih mineralnih resursa izvode se na oko 80 istražnih prostora. Na području Bora su postignuti najbolji rezultati u otkrivanju zlata, bakra i pratećih metala. Zapaženi rezultati su postignuti i na brojnim drugim, manjim istraživačkim projektima. Na prostoru Čuka Kuruga – Crni vrh nađeni su bakar i zlato, u Mačkatici molibden, zlato i renijum, u Tularima kod Medveđe bakar i zlato, u Piskanji kod Baljevca na Ibru borni minerali”, otkriva dr Bačević.

Ministar priznaje da Srbija sama danas nema novca ni tehnologije ni za osnovna geološka istraživanja.

“Naša država je siromašna i prezadužena jer su nas prethodne vlade dovele u ovo stanje. Ništa nisu izgradile i nisu otvorile nijedan ozbiljan rudnik. Problem mora da se rješava uvođenjem investicija iz inostranstva ili nalaženjem strateških partnera”, objašnjava Bačević zašto su nekada visoko cijenjenoj i profitabilnoj srpskoj geologiji i rudarstvu danas neophodni stranci da bi ponovo stali na noge.

On naglašava da ministarstvo nadležno za geološka istraživanja mora strogo da vodi računa o tome da se ona rade po zakonu i da se ne rastežu u beskonačnost, kao što se često dešavalo u posljednjoj deceniji.

Naime, mnoge strane kompanije su poslije 2000. došle da u Srbiji istražuju rudna ležišta, naročito zlatonosna. Brzo su one koje važe za najbolje odustajale, zbog korupcije. Svjetski giganti su gubili na tenderima za istražna prava, koje su dobijale anonimne firme koje su dolazile do „otkrića” pomoću dokumentacije skupih istraživanja koje je decenijama finansirala Srbija. Praktično, trgovale su dragocjenom arhivom sa statusom državne tajne i ucjenjivali ozbiljne ulagače pokušavajući da im preprodaju državni resurs – istražni prostor.

Zato u Ministarstvu najavljuju da će novi Zakon o geološkim istraživanjima i rudarstvu, kao i nova državna strategija u ovoj oblasti, biti mnogi stroži od dosadašnjih.

“U nacrtu novog Zakona o geološkom istraživanju i rudarstvu definisane su mineralne sirovine od strateškog značaja za Srbiju, što je propušteno u postojećim propisima. Ta promjena je suštinska, jer su mineralne sirovine neobnovljiv prirodni resurs i mi moramo da zaštitimo svoje interese. Novim zakonom će geološka istraživanja obavljati samo ozbiljne kompanije, koje će morati da imaju bankarsku garanciju. Svakome ko ne radi po zakonu i ne završi predviđena istraživanja po projektu oduzimaće se dozvole, bez izuzetka”, najavljuje ministar Bačević.

On ne želi da daje konačne procjene srpskog mineralnog blaga, naročito kad je riječ o zlatu, u situaciji kad geološka istraživanjima otkrivaju da su ona veća nego što se pretpostavljalo.

“Koliko god da ga ima, rudno blago Srbije je za privredu naše zemlje veoma značajno. Upravo zahvaljujući novim otkrićima mineralnih resursa, kao i ranije pronađenom a još neaktiviranom rudnom blagu, danas postoje dobri prirodni uslovi za ubrzani razvoj rudarstva. Pošto je riječ o baznoj privrednoj grani, njenim razvojem bi se stvorio i dobar privredni ambijent za razvoj i ostalih privrednih aktivnosti. Pored poljoprivrede, rudarstvo predstavlja vrlo značajnu razvojnu šansu Srbije”, uvjeren je ministar Bačević.

Srbija je odvajkada poznata kao zemlja zlata. Procjenjuje se da je ispiranjem svih naših zlatonosnih rijeka, od praistorije do naših dana, dobijeno oko 50 tona zlata.

Na Peku i njegovim pritokama zlato su ispirali antički Grci, a potom Rimljani. Nemanjići su privrednu i vojnu snagu Srbije razvili na rudarstvu, pa u putopisu iz 1332. godine Francuz Bukar zapisuje da „trenutno u Srbiji ima sto rudnika zlata i isto toliko srebra”, a njegov zemljak Kristoval 1454. izvještava:

“U Srbiji je najznačajnije to što se zlato i srebro mogu pronaći kao što se voda nalazi u izvorima, a u šljunku uz rijeke ima zlata koliko u Indiji”.

Turski hroničar Dursun-beg u 15. vijeku zapisuje o Srbiji:

“Zemlja je ta središte svih zemalja i sve je jedan majdan zlata i srebra…”

Zvanični izvještaj državne komisije iz 2010. navodi da bilansne rezerve zlata u rudi bakra Timočkog magmatskog basena iznose oko 153 tone, dok su u vanbilansne rezerve u nanosima istočne Srbije procijenjene na oko 27,3 tone. Na oko jednu tonu procijenjena je količina zlata u kvarcno-zlatonosnim žicama. Rezerve srebra koje se nalazi u navedenim bilansnim rezervama rude bakra, iznose oko 1.120 tona.

Izvor: Cafe.ba / Mondo

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: