Objavljeno: 06.11.2016 u 11:08 | Svijet, Vijesti | Komentara:

ŠANSA: Nijemci traže 700.000 radnika, evo kolike plate nude!

Prema najnovijim podacima, u Njemačkoj trenutno ima čak 691.000 slobodnih radnih mjesta u raznim profesijama, a posebno su traženi, saznaje ‘Alo!’, radnici sa Balkana!

posao-njemacka

Njemačkoj su trenutno najpotrebniji radnici u socijalnoj zaštiti, maloprodaji i pripremi i dostavi hrane, kao i građevinskoj industriji.

Da njemački poslodavci traže radnike iz Srbije, kao i sa čitavog prostora bivše Jugoslavije, potvrđuje za naš list Kadrija Mehmedović, predsjednik udruženja povratnika „Reintegracije“.

- Njemački poslodavci su skloni da više plate ljude iz Srbije i iz regiona. Najtraženiji su građevinski radnici, koji su plaćeni između 1.800 i 2.300 eura mjesečno bruto. Dakle, za molere, fasadere, keramičare, tesare, zidare i pomoćne radnike na građevini minimalna bruto satnica ide do 12,5 eura. Za radnike u maloprodaji i u ugostiteljstvu, kao što su kuvari, pekari, pica-majstori, prodavci u radnjama i kioscima brze hrane, minimalna satnica je devet eura, tako da radnici na ovim poslovima zarađuju u projseku 1.500 eura mjesečno bruto – kaže on.

Nijemci takođe, dodaje naš sagovornik, traže njegovatelje, medicinske sestre, medicinske tehničare, ljekare… Plate ljekara se kreću između 3.000 i 4.000 eura mesečno bruto, a njega lica se plaća u prosjeku 1.900 eura. U Njemačkoj su sada uveli značajnu novinu, pa se njegom starijih lica mogu baviti radnici nemedicinske struke, s tim što moraju proći obuku od tri mjeseca u bolnici ili zdravstvenim centrima kod nas, koju bi zatim u Njemačkoj nastavili u trajanju od šest mjeseci, i naravno potreban je B1 nivo poznavanja jezika, za šta je dovoljno šest mjeseci učenja. Sada neko sa srednjom školom može da prođe obuku i radi ako želi.

Zanimanje Plata (bruto)

Ljekar specijalista 3.000-4.000
Njegovatelji 1.900-2.000
Moleri 1.800-2.300
Fasaderi 1.800-2.300
Keramičari 1.800-2.300
Tesari 2.000
Kuvari 1.500
Prodavci 1.500

Do posla u Njemačkoj u tri koraka!

1. Posao tražite preko službe za zapošljavanje stranaca u Njemačkoj ili praćenjem konkursa koje objavljuju, kao i preko rodbine i prijateljskih veza.

2. Budući poslodavac podnosi zahtjev za dobijanje radne dozvole i taj dokument se predaje njemačkom konzulatu da biste dobili ulaznu vizu.

3. Dobijate radnu dozvola na tri godine sa mogućnošću dobijanja stalnog boravka.

Ljekari moraju dobro znati jezik, ostali po potrebi

Za većinu poslova medicinske struke neophodan je B1 nivo poznavanja njemačkog jezika, a za ljekare specijaliste C1. Da biste nostrifikovali diplomu, potreban je nivo B2. Od 2016. godine, za radnike sa prostora bivše Jugoslavije koji u Njemačku ulaze kao pomoćni radnici nije potrebna ni stručna ni jezička diploma, već znanje jezika na nivou A2. Na primjer, ako ste električar, dovoljno je da govorite njemački tako da možete da se sporazumijete sa klijentima na osnovnom nivou.

Izvor: alo.rs

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: