Objavljeno: 27.09.2016 u 12:10 | Svijet, Vijesti | Komentara:

SAMO VAM TREBA DIPLOMA: U Austriji ‘umiru’ za radnicima, nude 30.000 radnih mjesta POD HITNO!

Beč važi za evropski grad sa najvećim brojem naših iseljenika. Više od 180.000 Srba živi u prestonici Austrije, dok se procjenjuje da ih u cijeloj zemlji ima oko 350.000.

austrija-bec

Zimska turistička sezona u Austriji traje od decembra do Uskrsa i tada je ovoj zemlji potreban veliki broj sezonskih radnika. Prema dostupnim podacima, samo austrijski hoteli i restorani svake sezone traže oko 30.000 radnika, a veliki dio njih upravo dolazi iz inostranstva. Proces selekcije počinje najranije u oktobru.

Takođe, austrijsko Ministarstvo rada je usvojilo listu deficitanih zanimanja za 2016. koja obuhvataju sljedeće profesije: metaloglodači, metalostrugari, visokokvalifikovani tehničari u oblasti mašinstva i elektroenergetike, krovopokrivači, diplomirani inženjeri elektroenergetike i medicinski tehničari/sestre (sa višom i srednjom školom). Za sva gore nabrojana zanimanja za 2016. godinu potrebno je podneti zahtijeve Crveno – bijelo – crvene karte do 5. novembra 2016. godine.

Sistem crveno-bijelo-crvenih dozvola je bodovni sistem, na osnovu koga dobijate dozvolu za rad u zemlji. Viza se dobija u svrhu traženja posla ako se u upitniku ostvari najmanje 70 od 100 bodova. Crveno-bijelo-crvena kartica važi dvanaest mjeseci i dozvoljava naseljavanje na određeno vrijeme i zaposlenje kod poslodavca koji vas je zatražio. Nakon godinu dana može se podnijeti zahtjev za slobodan pristup tržištu rada.

Ko želi da radi u Austriji, od presudnog je značaja da zna njemački jezik, jer se na njemu odvijaju cijeli proces prijave i sva komunikacija. CV i molbe moraju biti prevedeni. Znanje samo engleskog jezika dovoljno je isključivo za visokospecijalizovane IT stručnjake.

Takođe, diplome moraju da se provjere i uporede sa austrijskim sistemom školstva da bi se mogle nostrifikovati. Ako ima razlika, polažu se dodatni ispiti. Za nostrifikaciju univerzitetske diplome podnosi se zahtjev na odgovarajućem austrijskom univerzitetu, odnosno visokoj stručnoj školi ili u centralnoj službi za informisanje Ministarstva nauke.

Pored sezonskih radnika i navedenih deficitarnih zanimanja, Srbi u Austriji se zapošljavaju i na drugim mjestima, kao ljekari, finansijski stručnjaci, bravari, sekretarice i administrativni radnici.

Izvor: srbijadanas.com

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: