Objavljeno: 09.05.2014 u 9:09 | Hrana i piće, Zdravlje | Komentara:

Matičnjak – biljka koja vraća radost življenja

zdr-maticnjak

Ova divna biljka ugodnog limunastog mirisa, srodnik je kadulje i lavande.

Pčele ga vole, pa zbog toga i nosi ime matičnjak (lat. Melissa officinalis), a nazivaju ga i melisa, limunčica, čelinjak, limunka, maternjak, pčelinja metvica, rojevac i macina trava.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno ljekovite, mirisne, ukrasne, začinske, aromatične, medonosne i imaju industrijsku primjenu.

U liječenju je zastupljen i cijenjen od davnina.

Plinije ga je preporučivao za oči, Sveta Hildegarda za radost, Paracelzus ga je nazivao eliksirom života, a postoje bilješke da je i Shakespeareu bio omiljena biljka.

Ljekovito djelovanje matičnjaka

Izvedeno je više studija na temu djelovanja matičnjaka na stres, nesanicu i napetost, a sve su potvrdile njegovu učinkovitost.

U kombinaciji s valerijanom jednako je djelotvoran poput sintetskog lijeka za smirenje triazolama, ali za razliku od njega ne uzrokuje nuspojave.

Dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i potiče bolje rješavanje tekstualnih i slikovnih zadataka.

Također se smatra da zbog antioksidanata, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju.

ESCOP (Europski znanstveni fitoterapijski komitet) službeno je odobrio oralnu upotrebu matičnjaka za napetost, nemir i razdražljivost.

Također je preporučio liječenje matičnjakom probavnih poremećaja kao što su grčevi, te lokalno za herpes na usni. Matičnjak ima jaka antivirusna svojstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost recidiva. Eterično ulje matičnjaka ima slično djelovanje kao sama biljka. Jako je cijenjeno i skupo, pa treba paziti da se ne radi o patvorini. Izvana se koristi razblaženo za masažu ili ublažavanje herpes simplexa.

Ljekovito djelovanje matičnjaka

Pomaže kod depresije i stresa
Smanjuje glavobolje
Potiče miran san
Pomaže kod prekomjernog rada štitnjače
Smanjuje visoku temperaturu
Ublažava trudničke mučnine i menstrualne grčeve
Pomaže kod herpes simplexa
Povećava kreativnost i koncentraciju

Čaj od matičnjaka

Matičnjak možete koristiti kao čaj, uvarak, tinkturu ili integralnu otopinu ljekovitog bilja (SIPF). Za pripremu čaja od matičnjaka prelijte žličicu suhog bilja s dva decilitra vode. U jednom ispitivanju tijekom šest tjedana grupa studenata je pila čaj od matičnjaka, a druga grupa placebo. Prva skupina je bila manje pod stresom i imala značajno bolje rezultate na testu, a djelovanje matičnjaka trajalo je i šest sati poslije ispijanja. Stoga, ako ste vi ili vaša djeca izloženi jačim mentalnim naporima – pijte čaj od matičnjaka.

Recept sastojci

Litra alkohola (vodka, rum, konjak ili brandy)
165 grama sušenih cvjetnih vrhova matičnjaka
40 grama nešpricane limunove korice
5 grama korijena anđelike

Ostavite u hladu dva tjedna, nakon toga dodajte

65 grama korijandera
12,5 grama muškatnog oraščića
12,5 grama cimeta
1,5 gram klinčića

Ostavite još tjedan dana u hladu, nakon toga procijedite u tamnu bocu. Pijte jednu do dvije žličice dnevno.

Matičnjak za njegu kože

Matičnjak je zbog svojih antivirusnih svojstava vrlo popularan u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme i slično. Tonik i parna kupelj odlični su za njegu masne i problematične kože, a pogoduju i mješovitoj koži, jer hidratiziraju i vraćaju ravnotežu. Za pripremu vlastitog osvježavajućeg tonika pomiješajte žličicu matičnjaka sa šalicom hamamelisa, ostavite da stoji tjedan dana. Zatim procijedite i koristite jednom dnevno.

Izvor: alternativa-za-vas.com

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: