Objavljeno: 21.07.2016 u 10:32 | Lifestyle, Zdravlje | Komentara:

DOBRA VIJEST ZA OBOLJELE OD DIJABETESA TIP 1: Uspješno obavljena transplatacija ćelija pankreasa!

U Milanu je po prvi put u Evropi izvršena transplantacija ćelija gušterače što je pacijentu koji je imao dijabetes tipa 1, omogućilo ozdravljenje, i oslobodilo ga zavisnosti od insulina.

davanje-insulina

U Niguarda bolnici u Milanu je izvedena prva transplantacija ćelija pankreasa u Evropi, koja je omogućila četrdesetjednogodišnjem pacijentu ozdravljenje od dijabetesa tipa 1 i omogućila mu daljnji život bez insulina.

Tehniku je razvio Kamilo Rikordi koji se nalazi na čelu Diabetes Research Institute (DRI) na Univerzitetu u Majamiju, gdje su se do sada uradila dva svjetski poznata slučaja.

Intervencija uključuje i ekipu opšte hirurgije, transplantacije, anestezije i intenzivnog liječenja, dijabetologiju, nefrologiju i terapiju tkiva.

Operacija se sastoji u transplantaciji pankreasa na membrani oko trbušnih organa. U suštini se radi na tome da hirurški tim ubacuje ćelije bez kojih ljudi boluju od dijabetesa tipa 1.

Kada pankreas ne radi svoj posao, pa dođe do nedostatka insulina u organizmu, nivo glukoze raste do te mjere da izaziva hiperglikemiju, a u najgorem slučaju komu.

Samim time da bi držao pod kontrolom visinu šećera u organizmu, pacijent koji boluje od dijabetesa tipa 1 je prisiljen da stalno kontroliše visinu insulina u krvi i da ga dozira u slučaju potrebe. Na taj način se omogućava žlijezdi pankreasa da funkcioniše.

Operacijom u Milanu nad čertdesetjednogodišnjim pacijentom je omogućeno da pacijent više ne zavisi od insulina jer, kako kaže službeno lice zaduženo za medije, pacijent je dobro i više ne mora da sam sebi daje insulin kako bi regulisao nivo glukoze u krvi.

Druga dobra vijest je da pacijent nije u opasnosti od odbacivanja. Ostrvca pankreasa, donirana od zdravog subjekta su uključena u biološki skelet koji spaja plazme pacijenta sa trombima i u suštini je nalik gelu koji tijelo postepeno apsorbira ostavljajući žlijezdu netaknutu, dok se formiraju novi krvni sudovi za dotok kisika i drugih hranljivih materija neophodnih za opstanak ćelije.

Izvor: kurir.rs

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: