Objavljeno: 04.12.2015 u 11:48 | Svijet, Vijesti | Komentara:

PUTIN ISPUNIO ŽELJU STARICI ZA 100. ROĐENDAN: Cijelog života htjela je samo da…

Nakon 95 godina boravka u egzilu, kćerka generala armije iz doba Carske Rusije ponovo je postala Ruskinja. Predsjednik Vladimir Putin dodjelio je Ireni de Drajer rusko državljanstvo uoči njenog 100. rođendana, koji će proslaviti 15. decembra.

putin-starica-2

Irena de Drajer otišla je iz Rusije kada je imala 5 godina. Njen otac Vladimir fon Drajer, bio je kraljevski oficir koji se s bjelogardejcima borio protiv boljševika u ruskom građanskom ratu, koji je izbio poslije Oktobarske revolucije 1917. godine.

Porodica je otišla na Krim, posljednje uporište bjelogardejaca, a poluostrvo je napustila brodom 1920. godine. Na kraju su se nastanili u Parizu, gdje je bivši general otvorio prodavnicu vina.

Irena se tri puta udavala

Irena je osvojila 2. mjesto na takmičenju za Mis Rusije 1936, održanom u Parizu, a na kome su učestvovale emigrantkinje plemićkog porijekla. Tri puta se udavala – za Francuza, Italijana i Amerikanca – i putovala je mnogo po svijetu, ali je uvek bila mislima u Rusiji.

Prije par nedelja obratila se Putinu: “Želim da izađem pred Boga kao državljanka Rusije, a ne kao strankinja, jer sam Ruskinja i srcem i dušom”, rekla je Irena.

starica-nagrada

Ruska TV stanica NTV objavila je njenu želju, u kome je i na engleskom i na ruskom jeziku zatražila od ruskog predsjednika Vladimira Putina da joj vrati državljanstvo.

Irena de Drajer (99) izgledala je potpuno prisebno i bila je odlično raspoložena. Rekla je da se oduvijek osećala kao Ruskinja, ali da nakon majčine smrti nije imala s kime da priča na ruskom. Takođe, htjela bi da dođe opet u Rusiju.

Za vrijeme sovjetske vladavine, belogardejci su u književnosti i na filmu prikazivani kao zločinci, ali posljednjih godina vidi se drugačiji pristup. Putin se zalaže za patriotsku interpretaciju svih elemenata u ruskoj istoriji i podstiče Ruse da budu ponosni na dostignuća SSSR, ali i da poštuju pripadnike Bijele garde, koji su se borili protiv njegovog stvaranja.

Izvor: srbijadanas.com

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: