Objavljeno: 08.02.2014 u 14:07 | Putovanja | Komentara:

Sokotra : otok za koji bi mogli reći da nije sa našeg planeta

Začudili bi se, no naša Zemlja, iako izgleda kao da je već cijela otkrivena, još uvijek skriva tajna mjesta koje svakog putnika zaustave na tren kako bi se divio tim “vanzemaljskim” kreacijama. Koraljni atoli, Galapagos, Island, Sokotra. Da, Sokotra, taj botanički vrt neke potpuno druge vrste.

sokotra-otok-jemen

Foto: guliver/thinkstock.com

Zamislite da se nakon kvalitetnog tuluma na nekom kruzeru probudite na otoku koji baš i ne izgleda kao da je dio našeg Planeta? Iako zvuči čudno, ovaj otok je odsječen od ostatka svijeta posljednjih 6-7 milijuna godina. Baš poput Galapagosa, Sokotra je s još tri susjedna otoka dom preko 700 veoma rijetkih biljnih vrsta, od kojih je čak više od jedne trećine endemskih.

Klima je oštra, suha i vruća, no usprkos tome na otoku rastu predivne biljke. Otok je smješten u Indijskom oceanu 250 kilometara od obale Somalije i 340 kilometara od Jemena. Vrvi predivnim pješčanim plažama ispod kojih se nalaze bogati sustav spilja (sedam kilometara u duljinu), a planine se uzdižu do 1525 metara nadmorske visine.

sokotra-otok-jemen-2

Foto: guliver/thinkstock.com

Jedna od najzanimljivijih stvari na otoku je svakako biljni život od kojeg se izdvaja Dracena cinnibaris ili “Dragon’s Blood Tree”, biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima. Navodno liječi apsolutno sve, a sam pogled na nju djeluje totalno smirujuće. Krošnja drveta je gotovo savršen geometrijski oblik, a s blijedo-crvenkastom korom i zelenim listovima zaista izgleda onozemaljski. Još jedna biljka će vam skrenuti pozornost na sebe, a to je Pustinjska ruža (Adenium obesium) koja izgleda kao slon na kojem je naraslo cvijeće.

Foto: guliver/thinkstock.com

Foto: guliver/thinkstock.com

Kretanje na otoku je podosta otežano jer otok gotovo i da nema cesta i puteva usprkos svojih 40.000 stanovnika. Jemenska vlada prvu je cestu izgradila tek prije dvije godine nakon dugih pregovora s UNESCO-m koji je ovaj otok svrstao na svjetsku listu zaštićene prirodne baštine. Postoji i problem s dobivanjem vize i samom dolasku do Sokotre, pa je bolje da uživamo u slikama, što i činimo.

Izvor: punkufer.dnevnik.hr

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: