Objavljeno: 02.10.2014 u 1:05 | Lifestyle, Zdravlje | Komentara:

Ovo su 7 stvari koje ni slučajno ne treba da radite poslije jela!

Mnogi od nas imaju neke navike koje praktikujemo poslije obroka, ali stručnjaci nas upozoravaju da pušenje, jedenje voća, pijenje čaja, tuširanje i spavanje sa punim stomakom nisu zdravi.

Stop-znak-slika

Svjetski stručnjaci sastavili su listu od sedam loših navika nakon jela:

1. Pušenje: Ova navika puno je štetnija nego što se misli, jer samo jedna cigareta nakon jela ima učinak kao da ste ih zapalili 10. Sistem probave djeluje na cijeli organizam, a na kiseonik u krvi veže se i nikotin.

2. Jedenje voća: Voće se jako brzo vari, a ako se jede odmah posle obroka ono se toliko dugo zadržava u želucu da počinje da truli i oslobađa otrovne gasove koji, između ostalog, podstiču stvaranje celulita. Voće bi trebalo da se jede na prazan želudac ili dva sata prije i poslije jela.

3. Pijenje čaja: Tein, glavni sastojak čaja veže se za gvožđe i otežava probavu što može da bude loše za anemične osobe. Oni bi trebalo da piju čaj najmanje sat vremena nakon jela.

4. Plivanje i tuširanje nakon jela: Voda podstiče i pojačava prokrvljenost u tijelu koja mu je potrebna, ali nakon obroka krv odlazi u želudac gdje se odvija varenje, a ne na mjesta poput ruku i nogu.

5. Popuštanje kaiša: Popuštanje rupica na kaišu nakon obilnog obroka može da dovede do spleta crijeva i zastoja u varenju.

6. Fizička aktivnost: Iako svi misle da je fizička aktivnost nakon obroka dobra, istina je ipak drugačija. Trening ometa sistem za varenje koji apsorbuje hranljive materije iz unesene hrane. Preporučuje se samo lagana šetnja.

7. Spavanje: Ležeći položaj nikako nije prirodan, a samim tim ni dobar za probavu, pa želudačni sokovi ne mogu da obave svoj posao. Ova navika može da izazove želudačne tegobe.

Izvor: dnevne.rs

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: