Objavljeno: 31.08.2013 u 9:04 | Lifestyle, Zdravlje | Komentara:

Lijek za celulit – Preslica – ljekovita biljka

lijek-za-celulit

Ime dobiva po latinskoj rjieči equus što znači konj i seta što znači struna, zbog sličnosti njezinih grančica s konjskom strunom. U prošlosti najrasporostranjenija biljka, nekada drvo, iz grupe bescvjetnih biljka, iz koje je, smatra se, nastao crni ugljen. O ljekovitosti preslice pisali su još Dioskurid i Plinije. Arapska pučka medicina rabi preslicu za liječenje mokraćnih organa i kanala. U totalnoj terapiji (terapiji gladovanja) dr. Breussa, preslica se preporučuje za liječenje bubrega i pripremu vrućih obloga za liječenje jetre. Preslicu rado rabe travari Kine i cijelog svijeta.

Preslica je u prošlosti predstavljala nezaobilaznu biljku u liječenju bolesti pluća, urinarnog trakta, bolesti kože, rana, protiv upala i infekcija.
Kneipp: “Ne možemo dovoljno naglasiti koliko ta poznata ljekovita biljka odlično i svestrano djeluje. Preslica ne samo da čisti posuđe, zbog čega je sve domaćice mnogo cijene kao sredstvo za čišćenje, nego liječi i unutarnja i vanjska oštećenja ljudskog tijela.” Zbog kremičke kiseline, koja sadrži silicij i kalcij, danas se preslica najčešće koristi kod problema s vezivnim tkivom i hrskavicom.

Silicij je sastavni dio kostiju, hrskavica i vezivnog tkiva te njegova uloga u liječenju pučkim načinom kod zarašćivanja kostiju kod prijeloma, povrede ligamenata, i danas nam je poznata. Kako razina silicija u kostima, vezivnom tkivu, ligamentima, arterijama i koži s godinama života opada, to je nadomjestak preko preslice, jedan od prirodnih načina preventivnog djelovanja u starijoj dobi, a za mlađe preslica je važna kao hrana za nokte, kosu, kožu i mišićno tkivo.

Čaj od preslice povećava broj leukocita, pa se preporučuje za jačanje imuniteta. U vanjskoj primjeni ekstrakt preslice rabi se za tretman kožnih oboljenja, rana koje teško zacjeljuju, za jačanje vezivnih tkiva, te za liječenje vena, i to u obliku ispiranja, raznih aplikacija – obloga, te kao kupelji ruku, nogu, čmara itd.

Zapadna pučka medicina danas rabi preslicu u liječenju mnogih bolesti, jer je znanstveno potvrđena njena ljekovitost. Tako, na primjer, u Americi važi kao biljka kojom se liječi rak kostiju, u Španjolskoj razni tumori, a u ostalim dijelovima svijeta zadržala je svoja stoljetna svojstva, pa se tako u Turskoj rabi za liječenje sušice, hemeroida i bolesti pluća. Na Haitiju je koriste protiv bjelančevina u mokraći, kod kamenaca žuči, mjehura i bubrega, kod dijareje, otežanog mokrenja, tuberkuloze, te vodenih bolesti. U Iraku za dijabetes i bolesti bubrega, a u Kanadi za rane i bolna mjesta. Preslica je trajna višegodišnja uspravna korovska biljka, koja naraste i do 80cm visine. Na vrhu stabljike su, u obliku klipa, sporangije, koje sse nakon sazrijevanja osuše. Zelena sterilna neplodna vegetativna stabljika javlja se poslije fertilne. Nema izražen miris, a okus joj je opor i neugodan. Raste po livadama, poljima, jarcima, uz rijeke, na vlažnim obroncima planina, na glinenim zemljištima…

Preslica se bere u svibnju i srpnju. Za branje i preradu kao i za uporabu u medicini koriste se sljedeće vrste preslica: E. arvense; E. maximum; E. hiemale; Kod svakog branja preslice pogledamo je li čista ili je napadnuta nametnicima. Čistu mladu preslicu režemo u dužinu 10-30 cm te slažemo u snopiće koje objesimo na toplom sloju kojeg treba često prevrtati. Osušenu preslicu usitnimo i spremimo na odgovarajuće mjesto. Mlada preslica za razliku od starije, prikladnija je za pripremu čaja; mladu treba namakati kraće vrijeme, dok se starija mora, prije kuhanja, duže namakati. Kod kuhanja čaja od preslice preporučljivo je staviti i žličicu šećera, jer šećer kremičku kiselinu izvlači iz preslice.

Ljekovito djelovanje preslice:
- kod povreda i bolesti kostiju i vezivnog tkiva
- kod zaustavljanja gotovo svih vrsta krvarenja
- protiv upala
- kod liječenja edema, urinarnih putova, mjehura i bubrega
- kod liječenja gonoreje
- kod problema s prostatom
- kod noćnog ili nekontroliranog mokrenja djece
- kod kožnih oboljenja
- kod liječenja gihta i reume
- u liječenju raka i to raka kostiju, a nakon dužeg pijenja čaja o preslice nestaju i neki oblici tumora
- kod svih problema ili bolesti koje su posljedica loše izmjene tvari
- u liječenju celulita

Izvor: svijetokonas.net

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: