Objavljeno: 06.01.2014 u 13:57 | Hrana i piće, Zdravlje | Komentara:

Za dobar san dovoljna su dva kivija dnevno

Kivi, bogat vitaminom C, ima jako antioksidativno djelovanje koje pomaže jačanju imunološkog sustava te poboljšava zaštitu stanica, kao i njihov oporavak. Istraživanja su pokazala da je dobar za srce, kao i za dišne funkcije jer obiluje vlaknima i kalijem. Iznimno je koristan za djecu s respiratornim problemima.

Photo: Thinkstock

Photo: Thinkstock

S obzirom na sve hranjive i zdravstvene prednosti, ne iznenađuje da se kivi nalazi na listi supernamirnica. Osim toga, novo istraživanje je pokazalo da kivi može imati pozitivne učinke i na spavanje. Naime, znanstvenici s Taiwan’s Taipei Medical Universityja proučavali su učinke konzumiranja kivija prije odlaska na spavanje. Otkrili su da je svakodnevno konzumiranje kivija dobro kako za kvalitetu tako i za količinu sna. U istraživanje su bile uključene 22 žene i dva muškarca u dobi između 20 i 55 godina. Svi su imali neki od simptoma poremećaja sna.

Svi su četiri tjedna sat vremena prije odlaska na počinak jeli dva kivija. Znanstvenici su prikupili podatke o ispitanicima koristeći dnevnike spavanja, standardni upitnik kvalitete spavanja te satove kojima su mjerili aspekte kvalitete i količine sna. Nakon četiri tjedna konzumiranja kivija, otkrili su značajna poboljšanja u nekoliko aspekata spavanja.

- Ispitanici su brže zaspali. Vrijeme uspavljivanja smanjilo se za 35,4 posto.
- Ispitanici su čvršće spavali. Buđenje nakon prvotnog sna palo je za 28,9 posto.
- Kvaliteta sna se poboljšala za 42,4 posto.
- Učinkovitost sna se popravila. Vrijeme koje su ispitanici u krevetu proveli u budnom stanju smanjilo se za 5,41 posto.
- Vrijeme spavanja među ispitanicima poraslo je za 13,4 posto.

Utjecaj kivija na san najvjerojatnije leži u njegovoj visokoj razini antioksidansa i serotonina. Isti antioksidansi koji su jako dobri za zdravlje mogu pomoći i kod problema sa snom.

Odnos između antioksidansa i spavanja jedan je od onih koje tek počinjemo shvaćati. Istraživanja su pokazala temeljnu povezanost između antioksidansa i spavanja. Tako je utvrđeno da smanjena razina antioksidansa u tijelu dovodi do lošeg spavanja, te da se ono poboljšava kad se razina antioksidansa poveća. Nekoliko istraživanja pokazalo je da poremećaj disanja u snu – apneja – djeluje loše na učinke antioksidansa i da je antioksidans u vitaminu C vrlo djelotvoran u liječenju kardiovaskularnih problema povezanih s apnejom. Ali što je s poboljšanjima u spavanju? Tek trebamo vidjeti rezultate brojnih istraživanja kojima se nastoji utvrditi uloga prehrane bogate antioksidansima na kvalitetu spavanja. Ovo najnovije istraživanje moglo bi pokazati da kivi i ostala hrana bogata antioksidansima može biti djelotvorna u liječenju poremećaja spavanja.

Osim što je bogat antioksidansima, kivi sadrži visoke razine serotonina. Riječ je o hormonu koji također služi kao neurotransmiter, a zaslužan je za mnoge psihološke procese. Ima probavne i kardiovaskularne funkcije, pomaže pri učenju i očuvanju pamćenja, pomaže pri regulaciji apetita i raspoloženja. Premalene količine serotonina već se duže vremena povezuju s depresijom i poremećajima u raspoloženju. Odnos serotonina i depresije nikad nije do kraja istražen, pa precizna uloga tog hormona u razvoju depresije i ostalim poremećajima raspoloženja brojni znanstvenici i dalje je osporavaju. Serotonin ima odlučujuću ulogu u spavanju. Serotonin pridonosi tome da uspijemo utonuti u san, ali i tome da dobro odspavamo tijekom noći. Taj hormon ima ulogu i u prolaženju raznih faza spavanja, uključujući i najdublji san. Serotonin također pomaže da se ujutro lakše razbudimo. Istraživanja su pokazala da promjene razine serotonina mogu spriječiti ili poboljšati spavanje. U kombinaciji s melatoninom, drugim hormonom ključnim za spavanje, serotonin pomaže održavanju normalnog dnevnog ritma i mnogim psihičkim funkcijama. Prisutnost relativno visokih doza serotonina u kiviju može pridonijeti boljem snu.

Osim kivija, postoji još namirnica koje su dobre za san. To su namirnice bogate magnezijem i kalijem, što pomaže opuštanju i cirkulaciji, poput tamnozelenog lisnatog povrća, banana, oraha, sjemenki, limuna, rajčica i cjelovitih žitarica. Namirnice bogate kalcijem pomoći će poboljšanju razine melatonina. Osim mliječnih proizvoda, dobar izvor kalcija su i soja, orasi, sjemenke te cjelovite žitarice.

Izvor: magazin.net.hr

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: