Objavljeno: 19.10.2017 u 11:56 | Zanimljivosti | Komentara:

Obdukcije otkrile nešto jako čudno kod Japanaca

Razlika u broju nefrona, stanica bubrega, kod Japanaca i Europljana je značajna

japanci

Japanci su jedni od najzdravijih nacija na svijetu, a njihova je država prva po broju stogodišnjaka u svijetu, imaju ih rekordnih 67.482 u 2017., što je 47 godina zaredom da njihov broj neprekidno raste.

Oni se poprilično zdravo hrane, nisu pretili, imaju odličan zdrav sustav i općenito gledano, poprilično su zdravi.

Još jedan – nešto mračniji rekord

No, unatoč tome, znanstvenici su utvrdili da svaki osmi čovjek u Japanu ima kroničnu bolest bubrega, što je jedna od najvećih stopa oboljelih od ove bolesti u svijetu.

U istraživanju koje je provelo australsko Sveučilište Monash, znanstvenici su analizirali ovu zanimljivu kontradikciju – zdravlja i bolesti kod Japanaca.

Na obdukciji su analizirali 27 bubrega Japanaca te otkrili kako oni imaju znatno manje nefrona u svojim organima. Nefroni su stanice bubrega, mikroskopski filteri koji uklanjaju otpadne tvari iz krvi, prebacujući ih u urin.

Što je nefrona manje, to su bubrezi lošiji u ulozi pročišćavanja krvi, a to rezultira raznim bolestima bubrega, ali ima i širi utjecaj na cijelo zdravlje, primjerice uzrokujući povišen krvni tlak, piše IFL Science.

Na obdukciji je zaključeno kako je u bubrezima Japanaca oko 640 tisuća nefrona, dok je primjerice kod Europljana prosječan broj nefrona oko 900 tisuća.

Zašto se rađaju s takvim bubrezima?

Za to je moguće nekoliko objašnjenja. Prvenstveno, manji broj nefrona može biti povezan i s činjenicom da su sitniji. Osim toga, svi pojedinci čiji su bubrezi pregledani rođeni su 1940-ih i 1950-ih, što je bilo vrijeme velikog siromaštva i loših životnih uvjeta u Japanu. Zbog pothranjenosti njihovih majki, moguće je da se još u maternici formirao manji broj nefrona u njihovim bubrezima, objašnjava voditelj studije, dr. Go Kanzaki.

Istraživači se nadaju kako bi nizak broj nefrona mogao pomoći liječnicima u predviđanju nastanka hipertenzije i bolesti bubrega, no za to je potrebno osmisliti i analizu kojom će se oni moći brojati, a da se prethodno čovjek ne mora razrezati.

Izvor: express.hr

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: