Objavljeno: 17.11.2014 u 19:37 | Featured, Zanimljivosti | Komentara:

NIGERIJSKA PREVARA Ne šaljite podatke, isprazniće vam posljednju paru sa računa

Nigerijska prevara je oblik kriminalnog djelovanja koji postoji već 15 godina i koji na prvi pogled djeluje neozbiljno, ali podaci govore da na ovaj način lopovi zarade nekoliko miliona dolara godišnje!

nigerijska-prevara

U Srbiji je, prema podacima Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, prvi slučaj standardnog oblika ove prevare u prijavljen je 2009. godine, kad je jedan građanin ostao bez 2.500 dolara, a od tada je još nekoliko njih ostalo bez pozamašne svote novca. Princip je uglavnom kod svih počinilaca isti. Iz inostranstva se pošalje “blanko” mejl na nekoliko hiljada adresa i čeka se žrtva. U mejlu stoji molba za pomoći u prebacivanju novca iz Senegala ili neke druge zemlje iz Afrike.
Nigerija je bila prva zemlja odakle su žrtvama bili slati zahtjevi, pa se i po tome prevara nazvala “Nigerijska prevara”. Pošiljaoci ovakvih mejlova uglavnom se predstavljaju kao rođaci nekih od zvaničnika ili državnika stranih zemalja, koji uvijek žele da prebace velike svote novca, za šta im je potreban bankovni račun iz druge zemlje, a zauzvrat obećavaju određenu proviziju.

Lakovjerni građani, želeći da za veoma kratko vrijeme zarade veliku svotu novca, pristaju da pošalju svoje lične podatke, uključujući i broj bankovne kartice, a na kraju dobiju samo – prazan račun i ogromnu štetu.

Pošto po svemu sudeći za pisanje na srpskom jeziku koristi “Gugl translejter”, gramatika mu nije baš jača strana, ali mora se odati priznanje na uloženom trudu.

Alfa Debenva je ime gospodina koji je poslao mejl s obaveštenjem da je jedan od nadlijednika izvesnog RB Jovanovića, koji treba da naslijedi “tričavih” 28,5 miliona eura?! Da bi se to ostvarilo, potrebno je naravno da su pošalju neki od ličnih podataka, kao i način, odnosno broj računa preko kojeg se može obaviti ova novčana transakcija. Alfa se javio i odmah razjasnio da su mu potrebne kopije pasoša, lične karte kao i fotografije uz ponudu da ga pozovemo kad god zaželimo.
Na slijedeće mejlove da nam dostavi konkretnije podatke o sebi – nije odgovarao. Ukoliko biste poslali sve podatke koje je Debenva tražio, račun čije bi podatke poslali bi bio za veoma brzo ispražnjen.

Veoma je zanimljivo da je kada otkrivena, prije 15 godina, jedan od zapadnih novinara imao kontakt s Nigerijcem koji je bio među onima koji varaju ljude na ovakav način. Na pitanje novinara: “Koliko košta da se izvede jedna ovakva prevara?”, prevarant se nasmejao i rekao: ” Dva Dolara. Dolar da se plati sat interneta u kafeu i još dolar da se popije kafa“.

Izvor: telegraf.rs

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: