Objavljeno: 22.03.2015 u 15:32 | Bizarno, Zanimljivosti | Komentara:

NAJMORBIDNIJA CRKVA NA SVIJETU: Ovaj zastrašujući prizor će šokirati i najveće vjernike

S ulice, crkva sv. Bartolomeja u poljskoj Czermni izgleda tek kako slatka, mala stara kapelica, ni po čemu osobita. Vjerojatno bi prošli pored a da se ne biste ni osvrnuli. No unutar njenih zidova je jeziva tajna.

najmorbidnija-crkva (1)

Poznata je i kao Kalplica Czaszek, u doslovnom prijevodu “kapelica Lubanja”. Ime je itekako prikladno. Već na pročelju vidite o čemu se radi, gdje su između dva anđela naslikane kosti s lubanjom.

Sjećanje na domovinu

najmorbidnija-crkva (2)

Češki svećenik Vaslav Tomaszek sagradio ju je je 1776. Po uzoru na Grobnu crkvu svih svetih u češkoj, i ovdje je odlučio da zdanje bude višenamjensko – kapelica koja je ujedno i masovna grobnica.

30-ak godina prao kosti

najmorbidnija-crkva (3)

Interijer je ukrašen kostima više od 3000 ljudi. Među njima su žrtve 30-godišnjeg rada ( 1618 -1648), Šleskih ratova (1740-1763) te žrtve epidemija kolere, kuge, sifilisa kao i oni koju su umrli od gladi. Od 1776 do 1804 Tomaszek je brišljivo skupljao kosti, čistio ih i pažljivo slagao lubanje i bedrene kosti dok nije posve pokrio zidove i stropove.

Memento mori!

najmorbidnija-crkva (4)

Zašto? Crkva je zamišljena kao odar mrtvima, a izloženim lubanjama svećenik je želio odati počast svima koji su stradali zbog nasilja, neimaštine i bolesti. Također, kapela je trebala služiti kao podsjednik živima kako će i njihovo vrijeme doći.

Sifilis na oltaru

najmorbidnija-crkva (5)

No Tomaszek je bio itekako zainteresiran za bizarne detalje ionako bizarnog pothvata. Oltar, primjerice je bio rezerviran za osobite primjerke: Nekolicinu lubanja deformiranih od sifilisa, lubanju načelnika, nekolicina probušenih od metka. Nakon smrti na oltar je stavljena i Tomaszekova lubanja.

Ali, to nije sve!

najmorbidnija-crkva (6)

Što je još morbidnije, kripta ispod kapele čuva ostatke još 21.000 ljudi.

najmorbidnija-crkva (7)

Koliko god da je jeziva kapela urešena kostima, u prošlosti se ukrašavanje kostima smatralo odavanjem počasti. Iako je kapelica Czaszek jedina u takva u Poljskoj, u Europi je još pet crkava i katedrala ukrašeno kostima.

Izvor: webcafe.hr

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: