Objavljeno: 09.01.2014 u 15:24 | Hrana i piće, Zdravlje | Komentara:

Što je najbolje jesti i piti u koje doba dana?

Nije važno samo što jedete, nego i kada to jedete. ‘Hrana diktira sve, od raspoloženja i razine energije do kvalitete spavanja i žudnje’, kaže dijetetičarka Marci Anderson. Dakle, želite li se ujutro opskrbiti energijom, smiriti za ručkom i osigurati miran san večerom, pametan izbor hrane će vam to omogućiti. Ne trebate jesti sve navedeno od onoga što slijedi – samo izaberite ono što odgovara vašim potrebama.

ljetna_hrana

7:00 sati (cilj: osjećaj sitosti)

Jeste li gladni kada se probudite? Dobro! To je znak da je vaš metabolizam proradio. Doručak nemojte preskakati, jer je upravo jedenje doručka povezano s boljim metabolizmom i zdravljem. Jedite u roku od sat vremena nakon buđenja i težite ravnoteži složenih ugljikohidrata, masnoća i proteina, što će pomoći boljoj kontroli apetita tijekom jutra.

9:00 sati (cilj: usredotočiti se na posao)

Vjerojatno ste već naviknuli pokrenuti organizam jutarnjom šalicom kave, koja će vam pomoći da se usredotočite i koncentrirate. Istraživanja su pokazala da su do tri šalice kave dnevno jako zdrave. Za sličan učinak uz manje kofeina, izaberite zeleni čaj. Njegovi antioksidansi pomažu proizvodnji moždanih stanica, poboljšanju pamćenja i učenja.

11:00 sati (cilj: izbjeći kalorične izazove)

Da, doručak će vas zasititi, ali normalno je osjetiti glad nakon 3 ili 4 sata. Prije nego podlegnete izazovima u obliku kolačića ili krafni, kakvi vas mame na svakom koraku, preduhitrite žudnju prije nego dođete u iskušenje. Pojedite jogurt koji će svojim proteinima smanjiti žudnju. Nakon toga, ako krafna baš izgleda neodoljivo, uzmite polovicu.

13:00 sati (cilj: smanjite stres)

Ako vam je jutro bilo ispunjeno zadacima koji u vama izazivaju tjeskobu, pojedite salatu od špinata, tikvice i kvinoje. Povrće će vas opskrbiti vitaminom B6, koji pomaže stvaranju neurotransmitera za stabilizaciju raspoloženja te funkcioniranju živčanog sustava. Kvinoja, potpuni protein, bogata je magnezijem, što opušta krvne žile i mišiće.

15:30 sati (cilj: prebrodite popodnevni pad energije)

Možda ćete posegnuti za kavom ili nečim slatkim kako biste odagnali popodnevni umor, ali kofein vam može odmoći kod kasnijeg odlaska u krevet, dok vam šećer može dovesti do još većeg pada energije zbog čega ćete se osjećati još umornije. S druge strane, energiju će vam opskrbiti orašasti plodovi ili njihova kombinacija s voćem. Plus je i što je umjerena konzumacija oraha povezana sa smanjenjem tjelesne težine i opsega struka.

17:00 sati (cilj: napunite se za vježbanje)

Ako idete vježbati nakon posla pobrinite se da adekvatno nahranite mišiće. Posegnite za lako probavljivim ugljikohidratima, koji će vas opskrbiti energijom, a neće biti teški za želudac. Razmislite o frapeu s mlijekom, jogurtom i bobičastim voćem. Ako niste gladni, popijte kokosovu vodu – ima šećere i elektrolite koji će vas energizirati i hidratizirati.

19:00 sati (cilj: kontrolirati težinu večerom)

Nakon večere vjerojatno ćete se manje kretati, posebno za zimskih mjeseci. Iako je najbolji način da potrošite kalorije šetnja poslije obroka, to možete pospješiti i dodavanjem čilija u obrok. Oni će vam ubrzati metabolizam i pomoći kontrolirati apetit. Još jedna ideja za kontrolu težine – kuhajte s biljem i začinima. U hranu stavite manje masnoća i začinite je – tako će vam biti jednako ukusna, a unijet ćete daleko više kalorija. Zato istresite malo paprike, origana i češnjaka u prahu.

22:00 sata (cilj: zaspati)

Ako imate problema usnuti, prvo se zapitajte jeste li gladni. Ako je tako, popijte čašu sojinog mlijeka s vanilijom. Ono sadrži ugljikohidrate koji podupiru proizvodnju triptofona, amniokiseline zbog koje će vam se odmah prispavati. Tijelo je koristi kako bi proizveo serotonin, neurotransmiter koji mozgu govori kada je vrijeme za spavanje. Osim toga, kalcij pomaže opuštanju krvnih žila za dodatni umirujući učinak.

Izvor: magazin.net.hr

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: