Objavljeno: 06.12.2017 u 13:41 | Lifestyle, Zdravlje | Komentara:

Da li se i vama bubuljice pojavljuju na OVOM MJESTU? Nisu nimalo naivne jer ukazuju na ovaj OZBILJAN PROBLEM

Svako je bar nekad u životu imao bubuljicu, u pubertetu pogotovo. Znamo da one često brzo prođu, osim ako nisu inficirane. A, razlozi za njihovo izbijanje sasvim su jednostavni.

bubuljica (2)

Ako imate bubuljicu iznad obrve to može biti posljedica pirsinga, problema sa tiroidnom žlijezdom, hormonskih promjena, uraslih dlačica ili alergije. Bubuljice se same zaliječe i privremene su, osim ako se nisu inficirale. Zato je jako važno da na pravilan način njegujete svoju kožu, pogotovo čeoni dio. Ako vam se pak već desilo da ste “zaglavili” sa neprijatnom bubuljicom iznad obrve to može biti iz jednog od ovih pet razloga.

1. Alergije

Moguće je da ste alergični na neku vrstu hrane ili na neke lijekove. Takođe, koža može reagovati i na šminku, postati crvena i natečena.

2. Uklanjanje dlačica

Ovaj postupak uvijek je bolan i može da izazove male bubuljice i crvenilo. Važno je da ove regije hladite prije depilacije, na primjer ledom.

3. Tiroidna žlijezda

Problemi sa tiroidnom žlijezdom lako narušavaju normalne funkcije tijela. Kada dođe do pojačanog lučenja hormona ove žlijezde koža postaje masnija i dolazi do lakšeg izbijanja bubuljica. Da biste riješili problem, zato morate da liječite uzrok, a ne posljedicu – bubuljicu.

4. Hormonske promjene

Muški hormon je prisutan i kod žena i kod muškaraca i povezan je sa izbijanjem akni. Takođe, koža postaje masnija, što je pogodno tlo za bubuljice. U toku menstrualnog ciklusa kod žena događa se isto.

5. Pirsing na obrvi

Iako je dosta čest lako može doći do infekcije. Važno je da pravilno njegujete pirsing, jer će se u suprotnom oko vaše obrve stvoriti mnoštvo bubuljica.

Neki od najboljih savjeta za uklanjanje bubuljica su sljedeći:

- Sok od limuna: Citrusna kiselina će umanjiti crvenilo i bol, pritom ima antibakterijsko svojstvo.

- Pasta za zube: Ubija bakterije, jer sadrži hidrogen peroksid i triklosan. Izbjegavajte one sa gelom.

- Piling: Koristite ga čak i kada vam bubuljice izađu. Jedino ako je došlo do infekcije bi trebalo da pronađete neku blažu varijantu.

Sve ove savjete lako možete isprobati kod kuće, u bilo kom trenutku. Izuzev kada je vaša bubuljica izuzetno bolna i natečena – u tom slučaju je najbolje otići kod dermatologa što prije.

Izvor: zena.blic.rs

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Moj.ba! Zbog velikog broja komentara Moj.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Dodaj komentar na članak: